• Kiemelt partnereink

Állatkisérlet

Mi az állatkísérlet: kérdések és válaszok

15728675_06e55b9f2426a7d382ba6f7bde5cc74d_m

  • Mi az állatkísérlet (vagy élveboncolás)?

Az élveboncolás kifejezést élő állatok tudományos kutatás és kísérletek valamint tesztek során történő felhasználásának leírására használják. Jogszabály rendelkezik arról, hogy minden új kémiai hatóanyagot és gyógyszert állatokon kell tesztelni mielőtt az piacra kerül.
Ugyanakkor, már szilárd bizonyítékok állnak rendelkezésre arról, hogy az állatokon végzett kísérletek veszélyesen félrevezetőek, mivel azon a módszertani hibán alapulnak, amely az állatokat az ember megbízható modelljeként feltételezi. Egyetlen állatfaj sem lehet egy másik faj biológiai modellje, és ha időnként sikerül két faj közötti egyezést kimutatni az mindig utólagosan történik.

  • Az állatkísérletek veszélyesek az emberekre?

Igen, két okból kifolyólag:
1) lehetővé teszik, hogy a hatóanyagokat embereken teszteljék azok káros hatásainak teljeskörű ismerete nélkül, mivel, mint mint fentebb említettük, az állatkísérletek nem nyújtanak az emberekre alkalmazható eredményeket. Minden faj másképpen reagál ugyanarra a hatóanyagra (még a patkányok és az egerek is, amelyek közeli rokonságban állnak egymással, az esetek 43%-ában különbözően reagálnak). Ennek eredménye, hogy a fejlett országokban az iatrogén betegségek (vagyis az orvosi kezelések mellékhatásai) a negyedik leggyakoribb halálokot jelentik;
2) következésképp fennáll annak a veszélye, hogy az emberek számára nagyon hasznos hatóanyagokat mellőznek, mert néhány állatfaj számára toxikusnak bizonyultak.

  • Miért elítélendő az élveboncolás?

Az élveboncolás etikai szempontból is elítélendő, mint az antropocentrikus és faji alapú (az emberi faj felsőbbrendűségét hirdető) emberi viselkedés szélsőséges példája. Ez a viselkedés rendkívül mélténytalan, ha figyelembe vesszük a többi érző élőlényt megillető alapvető jogokat. Az élveboncolás bűntett, bármilyen érvvel próbálják igazolni, legyen az “az emberiség jólétének” előmozdítása, vagy, ami sokszor előfordul, személyes vagy szakmai érdek.

  • Miért folynak még állatkísérletek?

Továbbra is jogszabály írja elő az állatkísérleteket, egyrészt a szellemi tehetetlenség miatt, amely minden társadalmi változást akadályoz, másrészt a hozzá kapcsolódó óriási gazdasági és intézményi érdekek miatt, amelyek jóval túlmutatnak az állatkereskedelmen. Az állatkísérletek a tudományos karrier, a tudományos szaklapokban történő publikálás lehetőségének ideális eszközei. De mindenekelőtt azért, mert kereskedelmileg jövedelmező eredményeket produkál az ipar számára:
1) az állatkísérletek ürügyén megfelelő biztosítékok nélkül lehetséges az embereken való kísérletezés (az emberek töltik be a tengerimalacok szerepét minden újonnan piacra kerülő termék esetén);
2) az állatkísérletek révén a kísérlet eredményét előre meg lehet határozni (csak annyit kell tenni, hogy egyik faj helyett egy másikat használnak);
3) az állatkísérletek alibit biztosítanak a gyártóknak ahhoz, hogy elkezdjék a humán klinikai teszteket, illetve megerősítik azt a vélekedést, hogy az új szer “veszélytelen”, hiszen “az összes állatkísérletet lefolytatták”. Majd, egy esetleges gyógyszerkatasztrófa esetén kijelenthetik, hogy az állatkísérletek nem mindig szolgáltatnak pontos előrejelzést, lehetővé téve, hogy kibújjanak a felelősség és a kártérítési kötelezettség alól.

  • Statisztikák:

• Az egész világon évente körülbelül ötszázmillió állatot ölnek meg laboratóriumokban. Erről nagyon nehéz pontos adatokhoz hozzá jutni, mint ahogy filmfelvételeket vagy fotókat szerezni is nehéz, mivel minden titokban, zárt laboratóriumi ajtók mögött történik.
• Az állatok mintegy 60%-át gyógyszerkutatásokban használják, a többit orvosi kutatásban (betegségek tanulmányozása), kozmetikai kísérletekben, elmebetegségek kutatásában, katonai kutatásokban és az oktatásban használják. Mindegyik kategóriában előfordulnak toxikológiai tesztek, ezek képviselik az összes állatkísérlet körülbelül 75%-át. A kísérletek 60%-át magánlaboratóriumokban, 33%-át orvosi egyetemeken és tudományegyetemeken, 7%-át közintézményekben végzik.
• A kísérleti állatok hangszalagjait amputálják, megmérgezik, megégetik, megvakítják, éheztetik, megcsonkítják, megfagyasztják, decerebrálják, áramütésnek teszik ki őket, és megfertőzik olyan vírusokkal is, amelyek általában nem támadnak meg állatokat. A kísérletek 70%-a mindenfajta érzéstelenítés nélkül, 30%-a csak részleges érzéstelenítés mellett történik.

  • Mi a tudományos közösség és a civil társadalom aktuális álláspontja?

Évek óta egyre nagyobb számban ítélik el a különböző tudományos területeken dolgozó kutatók az állati modell félrevezető és veszélyes jellegét. Hangjuk már elég erős ahhoz, hogy előre vetítse az állatkísérletek végét.
Néhány példa, amely alátámasztja a fentieket:
1) Az Egyesült Államokban az NRC (National Research Council, Nemzeti Kutatási Tanács) “radikális változást” jelentett be, amely az állatkísérletek fokozatos eltűnéséhez fog vezetni, mivel azok nem túlságosan megbízhatóak;
2) Olyan rangos magazinok, mint a New Scientist, a Nature, a British Medical Journal és a Scientific American mind több teret adnak az állatkísérletek ellenzőinek;
3) Az “Alternatívák és állatok felhasználása az élettudományokban 7. világkongresszusa” (2009, Róma) meghirdette az állatkísérletek végét, azon új rendelkezésre álló módszerek fényében, amelyek sokkal megbízhatóbb, teljesebb és gyorsabb eredményeket adnak, és amelyek jóval olcsóbbak is.
A tudományos közösség fellépésén kívül, hozzá kell tenni, hogy a közvélemény elsöprő 86%-os többsége (Eurostat, 2006) is ellenzi az állatkísérleteket.

  • Közel járunk-e az élveboncolás megszüntetéséhez Európában?

A közvélemény utóbbi időkben érezhető nyomása ellenére az élveboncolás elleni mozgalom súlyos vereséget szenvedett Európában 2010. szeptember 8-án. Az állatkísérletekre vonatkozó, ekkor elfogadott, (a 86/609/EK irányelvet módosító) új irányelv sokkal rosszabb, mint az előző rendelkezés volt.
Az új irányelv nemcsak nem nyitja meg az utat állatkísérleteket mellőző módszerek előtt, hanem még inkább megkönnyíti az állatkísérletekre történő támaszkodást. Ez nyilvánvaló visszalépés az állatok jogainak és az emberek egészségének védelmében, csakúgy, mint a tudományos fejlődésben.
A “STOP VIVISECTION” európai polgári kezdeményezést az irányelvvel kapcsolatos aggodalmaink és az a kívánalom hozta létre, hogy a jogszabályok és a polgárok akarata és jólléte összhangba kerüljenek.

Kísérleti Állatok Világnapja

Az állatvédők minden évben felhívják a figyelmet április 24-én a laboratóriumi állatok védelmének fontosságára, illetve arra, hogy a tudomány lehetőség szerint alkalmazzon élőlénybarát alternatívát.

A Kísérleti Állatok védelmének világnapja az IAAPEA (International Association Against Painful Experiments on Animals) kezdeményezésére jött létre 1979-ben. Az állatvédők arra figyelmeztetnek: a tudomány számára van más, állatbarát megoldás.

Bele sem gondolunk, hogy mennyi olyan termékkel találkozunk, esetleg használjuk is őket, amelyek során számos állatkísérletet alkalmaztak, amíg a boltok polcaira kerülnek a mostani formában.

A legtöbb kísérletet a kozmetikai termékek és gyógyszerek tesztelése miatt végzik, de a tisztítószerek, cigaretta és még a fegyverek tesztelésénél is állatokat használnak.

Számos országban alkalmaznak még a mai napig is állatkísérleteket kutyákon, macskákon, majmokon, nyulakon, egereken, patkányokon, tengerimalacon, lovakon és más állatokon, amelyre fényképes bizonyíték is van, ám a sokkoló képeket szándékosan nem jelentettük meg cikkünkben.

Brian Gunn az IAAPEA főtitkára már több vállalatot leplezett le az állatkísérletek használata miatt, és jogi úton kampányolnak a kísérletek beszüntetése végett. Az állatbarátok összefogásának és a kitartó munkának köszönhetően egyre több országban kormányzati szinten születik a döntés, az állatkísérletek beszüntetésére vagy humánusabb megoldás alkalmazására, minimális és elkerülhetetlen kísérlet végzésére. Ám az út még hosszú, de nem szabad feladni. Bíznunk kell benne, hogy egyszer minden ország csatlakozni fog.

allak eschipul hqdefault  11362_videokedvenc_kiserlet_440x264 6cb2db338fc54fd8a45d51657f508628

Vettél egy új arckrémet? Tudod, hány ezer állat pusztult el érte?

Hogy lehet kideríteni, hogy a rúzs, amit használunk, nem mérgező-e? Fogjunk egy nyulat, és etessük addig rúzzsal, amíg el nem pusztul. Utána szépen felírhatjuk egy (nyuszis?) kockás füzetbe, hogy x dkg rúzs már halálos. Ez nem vicc! Az állatkísérletek így zajlanak, és amit leírtunk, még a kevésbé durvábbak közé tartozik.

Néhány állatokon tesztelő cég és termék…

letöltés

Procter & Gamble Co.

(Ariel, Head & Shoulders, Pantene Pro-V, Secret dezodor, Cover Girl make up, Max Factor make up, Tide mosószerek, Pantene samponok, balzsamok és hajápoló termékek, Camay, Lenor, Pampers, Always, Alldays, Vidal Sassoon Wash & Go, Pantene, Oil of Olaz, Kamill, Certina Med, Credo, Clearasil, blend-a-med, Blendax Anti Belag, blend-a-gum, blend-a-dent, Ellen Betrix, Henry M. Betrix, Old Spice, Hugo Boss férfi- Parfümök és testápolószerek Laura Biagiotti, Otto Kern, Giorgio Beverly Hills férfi és női -Parfümök és testápolószerek, Pringles chips, Punica gyümölcslé)

Colgate-Palmolive Co.

(Colgate fogkrém, Palmolive szappan, Ajax, Speed Stick dezodor, Mennen dezodor)

Clairol Inc.(Hajfestékek, samponok és egyéb hajápoló szerek)

Johnson & Johnson (Neutrogena szappan és az összes baba-termék!)

Olaz Co./Oil of Olaz (Procter & Gamble) (Oil of Olaz krémek.)

Bristol-Myers Squibb (Vanish)

Chesebrough-Ponds (Aziza, Faberge, Cutex körömálplók, Vaseline)

Henkel (Schwarzkopf & Dep)(Mosóporok, hajápoló szerek)

L’Oreal (Hajápoló szerek)

Kimberly-Clark Corp. (Kleenex, pelenkák)

…és még sokan mások!

Akik termékeiket NEM tesztelik állatokon

natrue_logo 1 bdih-logo animal-tested noanimaltest

–Támogasd őket Te is!Vásárolj tőlük!–

Amway Co.

Avon Products,

Inc.Benetton Cosmetics Corp.

The Body Shop,

Inc.Chanel,

Inc.Clinique

dm – Drogerie Markt

Estée Lauder Cosmetics

Free Spirit Enterprises

Freeman Cosmetics Corp.

Yves Rocher, Inc.

Wella Corporation,

United Color of Benetton Tribu

Beiersdorf (Nivea, Eucerin, La Prairie, Atrix, Labello)

ALDO VANDINI

Nature Blue

Revlon, Inc.

Ilcsi kozmetikumok (magyar gyártmány!)

Dr. Hauschka kozmetikumok(már itthon is kapható)

Lush kozmetikumok

Malu Wiltz és Art Deco

KAVALKÓ FAMILY Bioaktív krémcsalád (magyar gyártmány!)

Lancome

NORIT Kozmetikai Kft.

Neutro Roberts

SanoVera

Tesco termékek

Noiro (pl. Herbina dezodor)

Bloom – Holt tengeri natúr kozmetikumok

Alex termékcsalád (Florin Co., magyar gyártmány!)

Coca-Cola

PepsiCo

Dabur (itthon is kapható, indiai fogpaszta)

A fenti lista természetesen nem teljes, csupán néhány név, ami a magyar fülnek is ismerősen cseng.

A fenti listák az állatok jogaiért harcoló egyik legnagyobb szervezet a PETA, azaz People for the Ethical Treatment of Animals állandó felmérései alapján készültek. (A szervezet lehetőségeihez mérten ellenőrzi a magukat nem tesztelőknek valló cégeket.) Teljeskörű katalógusukat az állatokon tesztelt és nem tesztelt termékekről megrendelheted itt: 501 Front Street, Norfolk, VA 23510

http://tudatosvasarlo.hu/cikk/egy-doboz-kinzasmentest-kerek

A hozzászólások jelenleg ezen a részen nincs engedélyezve.

  • ****************************************************************************************************   Hariel Debreceni Állat- és Természetvédelmi Alapítvány

    Adószám: 18751361-1-09
    Számlaszám : 11738015-21050598 OTP
    IBAN: HU75 1173 8015 2105 0598 0000 0000
    OTP BANK SWIFT azonosítója (BIC): OTPVHUHB

    Weboldal : www.harielalapitvany.hu
    E-mail : harielalapitvany@gmail.com
    Facebook : www.facebook.com/harielalapitvany

    NINCS MENHELYÜNK!!!

    Csak korlátozott számban tudunk befogadni állatokat! Az Alapítványnak 3 tagja van, mindenki dolgozik, munkahely és család mellett mentjük az állatokat és saját otthonunkban tudjuk elszállásolni őket! Légy szíves ne haragudj ránk, ha találsz egy cicát és nem tudjuk befogadni! Küldj egy linket és segítünk hirdetni! Légy szíves írj Facebook-on üzenetet vagy emailt, ha kérdésed van!

    Köszönjük a megértést!