Állatvédelmi törvények

Milyen jogszabály változások történtek?

• 2013. január 1-től 4 hónaposnál idősebb kutya kizárólag mikrochipes megjelöléssel tartható az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény legújabb módosítása alapján. Ugyancsak fontos változás, hogy 2013. január 1-től mikrochipes megjelöléssel nem rendelkező kutyákat veszettség ellen nem lehet beoltani. Az esetleges adatváltozásokat a tulajdonosoknak 8 napon belül jelenteniük kell az állatorvosuk felé, akinek szintén 8 napon belül frissítenie kell az adatokat a hivalatos adatbázisban.
  • A változásból következik, hogy amennyiben jövőre egy kutya nem rendelkezik mikrochippel, a tulajdonos sajnos két ponton is szabálysértést követ el: a transzponderrel való megjelölés elmulasztása 45-135.000 Ft-os, a veszettség elleni oltás elmulasztása 75-225.000 Ft-os állatvédelmi bírsággal súlytható. Amennyiben az állat jogi személy és más gazdálkodó szervezet tulajdonában áll, ezen bírságok mértéke 675.000 illetve 1.125.000 Ft-ig terjedhet az állatvédelmi bírságról szóló 244/1998. (XII. 31.) Korm. Rendelet alapján.
  • A jogszabály szerint az ellenőrzést az illetékes jegyző, illetve a kerületi állategészségügyi hivatal végzi, azonban az állatorvosok számára jelentési kötelezettséget ír elő, mulasztás észlelésének esetére.

Mit jelent ez a gyakorlatban?

• A veszettség elleni oltások eddig is jelentésre kerültek, és a jövőben is jelentésre kerülnek az Állategészségügyi Hivatal (NÉBIH) felé (az ez alapján az államnak járó díj befizetését a veszettség elleni oltás matricája mellé ragasztott hologramos matrica igazolja). A mikrochipes rendszert szintén az állam felügyeli, a Petvetdata adatbázis állami szerverek felé történő tükrözésével. A két rendszer összehasonlítása alapján az állatorvosok is ellenőrizhetővé és büntethetővé válnak, hiszen így egyértelmű, ha egy olyan kutya kap veszettség elleni oltás, aki nem rendelekezik transzponderrel, illetve fordítva.
  • Ezek alapján felhívjuk a kutyatartók figyelmét, hogy 2013. január 1-től rendelőnkben is kötelező lesz a chip leolvasás minden veszettség oltás alkalmával, és amennyiben az állat nem rendelkezik azzal, úgy az oltást csak a mikrochip beültetése után áll módunkban elvégezni.

2016-02-20bortontallatkinzoknak 1 (1)

A hozzászólások jelenleg ezen a részen nincs engedélyezve.