• Kiemelt partnereink

Ivartalanítás

Tudtad, hogy miért fontos az ivartalanítás?

 

011

A tőlünk örökbefogadott cicákat a Dr Bodri Állatorvosi Ambulancia és a Debreceni Belvárosi Állatorvosi rendelő kedvezményesen ivartalanítja !!!

1743562_450875628456516_7049647871616381076_nbelvarosi allatorvosi rendelo

Köszönjük !

Amellett, hogy felelős döntést hozol, a cicád/kutyád egészségéért is sokat teszel vele! Az állatok ösztönlények, nem gondolkodnak, hanem cselekszenek az ivarzás idején. Hazánkban is óriási problémát jelent a nagyszámú gazdátlan állat. Sajnos azt tapasztaljuk, hogy sok a felelőtlen gazda, aki szívtelenül sorsára hagyja a nem kívánt kölyköket.

11836648_877950222283694_1725549562297669727_n12112304_912018165543566_5717369715983335113_n12027719_898499363562113_3493308818793177455_n

Akik szerencsések és nagy nehezen túlélik, de nem találnak befogadóra, azokaz utcán tengődnek, idővel ők is ivarzanak és újabb ártatlan lények jönnek a világra. És még ha a kicsik új gazdához is kerülnek, tőlük is újabb és újabb keverék almok születnek. Ez a körforgás sosem szűnik meg, ha mi, emberek nem gondolkodunk felelősségteljesen és nem cselekszünk.
Azokat a kutyákat és macskákat, akiket nem szeretnének tenyészteni (hangsúlyoznánk a tenyésztés szót), javasolt ivartalanítani. Csak egy – mára már rutin – műtétre van szükség.

Ezzel állatainkat is megkíméljük a sorozatos tüzelés, esetenként álvemhesség, szülés terheitől, mert természetesen nem tesz jót a szervezetüknek a folyamatos vemhesség, majd szoptatás. A kan kutyákat is érdemes ivartalanítani, hacsak nem zárt környezetben élnek és nem tudnak kóborolni, elszökni tüzelési időszak alatt, bár az ivarossággal gyakran együtt járó betegségektől így nem tudjuk megóvni őket. az ivartalanítás nem csak a felelősség kérdése miatt fontos, de rengeteg betegség is megelőzhető vele.

12190976_935871379824911_8870652547066389823_n13119054_1039149762830405_2314440452105808422_n12592212_980432962035419_929947878994681537_n11988285_886664288078954_4029459873920792565_n

A macska ivartalanítása

Az állatvédelem alapja az ivartalanítás, ami mind a macska, mind a tulajdonos, mind pedig a környezet szempontjából is számos előnnyel jár.

Miért életmentő az ivartalanítás :

cicak szaporodasa

 

 

A macska szaporodása

A nőstény macska évente többször, ciklikusan ivarzik. Ilyenkor kész a párzásra. Egy-egy ivarzás mintegy 2-3 hétig tart és ha nem termékenyül meg a macska, akkor 1-2 hét múlva újra kezdi. Ez többször ismétlődik, hosszabb szünet csak a téli időszakra jellemző.

Az ivarzás macskában – szemben a kutyákkal – csak csekély vérzéssel jár, ami általában nem is észlelhető. Inkább a viselkedésbeli változások a jelzik. Ilyenkor a macska tolakodóan barátságos, a tulajdonoshoz és a bútorokhoz dörgölőzik, hempergőzik és igyekszik minden módon magára vonni a figyelmet. Néha kimondottan agresszíven viselkedik. Ez is zavarja a családot, de az igazán kellemetlen a hangos “nyervogása”, ami talán nem is létező szó, de a nyávogás megjelölésnél pontosabban fejezi ki a lényeget. Az ivarzó nőstény, ha teheti, megszökik, majd az utcán veri fel az éjszaka csöndjét, amivel gyakran az őrületbe kergeti a környék lakóit.

Az ivarzó nőstények kandúrokat vonzanak a házhoz, amelyek mindig készen állnak a párzásra. Ezek gyakran verekednek egymással, hogy elnyerjék a hangoskodó hölgyek szívét. Sebesüléseket osztva és kapva szolgáltatnak újabb adalékot a környék macskaellenes hangulatához. A kandúrok további kellemetlen sajátossága a bűzös vizelettel való jelölés is, amit a területükön (a lakásban, az udvaron és a nem túl hálás szomszédságban is) szorgalmasan ismételnek.

A sikeres nász végül egy bizonyára nem kívánt macskaalmot eredményez, úgy 9 hét múlva. A nőstények olykor rejtve nevelik fel a kicsinyeiket, amelyek ilyenkor vaddá, az emberi társadalomba beilleszkedni képtelenné válnak, máskor pedig az a gond, hogy a kiscicák, bármely csodálatosak is, senkinek sem kellenek. Ha sikerül is az elsőket az ismerőseinkre rátukmálni őket, a következő alommal ez már biztosan nem megy.

A nőstény macskák ivartalanítása

A nőstény állatok ivartalanítása során műtétileg eltávolítjuk a petefészkeket és esetleg a méhet is. Ez a két műtéti technika egyenértékű. Az ilyen macska többé nem ivarzik és nem is tenyészthető. Ezt a beavatkozást minden nem kimondottan tenyésztés céljából tartott nőstény macska esetében javasolt elvégeztetni. Magának a műtétnek csekély a kockázata, de számtalan előnnyel jár:

  • megelőzhető vele a nem kívánt szaporulat,
  • elmarad az ivarzás, ami kellemetlen tünetekkel jár,
  • nem vonzza a házhoz a nőstény a környék kandúrjait,
  • kevesebbet érintkezik idegen állatokkal, ezért csökken a sérülések és a fertőzések (pl. FeLV, FIV) veszélye,
  • nem alakulhat ki a méh gennykórja (pyometra) és
  • csak az időben történő ivartalanítással előzhető meg a macskánál az esetek döntő többségében rosszindulatú (rákos) tejmirigy daganat.

A nőstények gyakorlatilag bármely életkorban ivartalaníthatóak. Minél fiatalabb korban történik a műtét, annál kevésbé viseli meg az állatot és annál több lehetséges problémát előzhetünk meg vele. Szerintünk a legoptimálisabb időpont a 12 hetes életkor, vagyis ajánlott a műtétet egészen fiatal korban elvégeztetni, mert egyes macskák a szokásosnál korábban válnak ivaréretté. Ha a műtét ezt megelőzően történik, akkor 90%-al csökkenthető vele a tejmirigy-rák előfordulásának a valószínűsége! Ezért kivétel nélkül minden nem tenyésztés céljából tartott nőstény macska ivartalanítását ajánlott elvégeztetni az ivarérést megelőző időszakban.

Sokan szeretnének egy almot, néhány kölyköt a szeretett macskájuktól, ezért elhalasztják az ivartalanítást. Ne tegyék! Nem csak a macska egészségét kockáztatják vele, de kicsi az esélye annak, hogy az utódok valóban hasonlítanak majd az anyjukra. A macska szaporodási potenciálja 45-ször nagyobb, mint az emberé, ami azt jelenti, hogy ha minden 45. macska szaporodna csak, az is bőven fedezné a populáció fenntartását. De ma Magyarországon a kijáró macskák alig néhány százalékát ivartalanítják csupán, ezért becslések szerint 5000 és 10000 közé tehető a naponta megszületett kiscicák száma, s ezek több mint 90%-ának a legcsekélyebb esélye sincs szerető tulajdonoshoz kerülni. Mentsen meg Ön is sok esélytelen bűbájos kiscicát azzal, hogy nem tenyészti a sajátját!

A műtétet időpontjának megválasztásához figyelembe kell azt is venni, hogy az ivarzás alatt a szokásosnál nagyobb sebet kell készíteni, mert a méh duzzadt. A macska ilyenkor vérzékenyebb és gyengébb az immunrendszere. Ezek csekély mértékben növelik a kockázatot, ezért ha lehet, érdemes a műtétet az ivarérés előtt vagy két ivarzás között végezni.

A kandúrok ivartalanítása

Kandúrok ivartalanítása céljából műtétileg eltávolítjuk azok heréit. Az ilyen macska többé nem tenyészthető. A műtét csekély kockázattal és számtalan előnnyel jár. Segít megelőzni a kandúrokra jellemző kellemetlen magatartási formákat, mint a jelölést, ami a lakásban elviselhetetlen, de a szomszédok sem “díjazzák”. Az ivartalanított kandúr kevésbé agresszív, kisebb területet véd és látogat, ami a balesetek és a verekedésből származó sérülések mellett a fertőzések (pl. FeLV, FIV, rühösség) kockázatát is csökkenti. A kandúr macskák gyakorlatilag bármely életkorban ivartalaníthatóak. Ha túl későn kerül a műtétre sor, akkor maradandó rossz szokások alakulhatnak ki, ezért az ivarérés előtt, vagyis leginkább 12 hetes életkorban javasoljuk a műtétet elvégeztetni.

Nagyon széles körben elterjedt, de ennek ellenére bizonyítottan teljesen alaptalan tévhit az, hogy a bármely életkorban ivartalanított kandúrok körében gyakrabban fordul elő az alsó húgyúti betegség. Ennek hangoztatása a betegség utóbbi két évtizedes szakirodalmának teljes nem ismeréséből fakad. Az alsó húgyúti betegség (hólyaggyulladás, húgyúti kristályok képződése stb.) takarmányozási és tartási betegség, aminek a táplálék összetétele, a vízfogyasztási szokások és a stressz mellett genetikai háttere is van, de az okai között ma már bizonyítottan nem szerepel az ivartalanítás. Ennek alapjául szolgáló tévhitről, vagyis hogy az ivartalanítás következtében beszűkül a húgycső, már számtalan vizsgálattal bizonyították, hogy teljességgel alaptalan, ahogy a statisztikák sem támasztják alá az ivartalanításnak a betegség kialakulásában való szerepét. Struvit kristályok pl. leggyakrabban a nem ivartalanított, fiatal nőstényekben fordulnak elő, s a nem ivartalanított kandúrokban ugyanolyan valószínűséggel okozhatják a húgyútak elzáródását, mint az ivartalanítottakban.

A lakásban tartott kandúrokat szinte mindenki ivartalanítja, különben a jelölés és az agresszió miatt gyorsan lehetetlenné válik velük az együttélés. A kijáró kandúrokkal kapcsolatban viszont számos romantikus tévhit él. Sokan természetesnek és kívánatosnak tekintik nem ivartalanítani őket. Nos, ez valójában természetellenes és embertelen is egyben, ugyanis a vadmacskák a természetben legalább 3 km2 területet sajátítanak ki, illetve ennél jóval nagyobbat, ha kevés a táplálék. A lakott településeken ekkora területen több száz macska jár szabadon, ami mindegyik számára jelentős szociális stresszt okoz, de még ennél is rosszabb, hogy az állandó területviták következtében a szabadon járó nem ivartalanított kandúrok az ivartalanított társaiknál sokkal gyakrabban sérülnek és fertőződnek meg különböző kórokozókkal. Ezért aki hagyja a nem ivartalanított kandúrját szabadon kóborolni, az nem csak az esélytelen szaporulat biztos pusztulásáért felelős, de a saját macskája és más macskák egészségkárosodásáért is. Valamikor altatás és fájdalomcsillapítás nélkül, csizmaszárban ivartalanították a kandúrokat, amit ma embertelennek tartunk, de az ivartalanítás elhagyása még ennél is nagyobb hiba! Aki szereti a macskáját, nem teszi ki ennyi szenvedésnek és veszedelemnek.

Összefoglalva a műtét

  • altatásban történik, vagyis a macska semmit sem érez belőle,
  • kis seben át végezzük,
  • nem jár számottevő vérzéssel,
  • sterilen történik, ezért nincsen szükség az állat antibiotikumos kezelésére, valamint
  • az alkalmazott technikák és a fájdalomcsillapítás következtében az operált macskák többsége már másnap tünetmentes és utána gyorsan lábadozik.http://macska.mancsok.hu/ivartalanitas.htm——————————————————————————————————————————-
  • A kutya ivari ciklusa

– A szuka kutyák ivari működése kb. 6-8 hónapos korban kezdődik az első tüzelés jelentkezésével, majd egy életen át tart. Az első tüzelés időpontját befolyásolhatja a testméret, a tartási és takarmányozási mód és a többi kutya jelenléte is. A legtöbb kutyafajta évente kétszer ivarzik, általában tél végén – tavasz elején és nyár végén-ősszel (a köznyelv ezt tüzelésnek nevezi). Szaporodásbiológiai szempontból leegyszerűsítve három fázist különíthetünk el, az egyik a tüszőfázis (2-3 hét, vagyis a valódi tüzelés időpontja), a másik a sárgatest fázis (2 hónap, a vemhesség vagy álvemhesség időszaka). Ezután következik egy ún. anösztrusz nyugalmi szakasz, ami kb. 3 hónapig tart, ilyenkor gyakorlatilag nincs hormonális működés. Felnőtt állatok esetében ez a legmegfelelőbb időpont az ivartalanításra. Az ivartalanítás mint műtét, minden esetben a petefészek és a méh eltávolítását jelenti és nem a petevezető elkötését.
– A kan kutyák ivarérése is kb. 6-8 hónapos korban kezdődik és egy életen át aktívak maradnak. A szukák tüzelésekor nagy nehézséget jelent a kan kutyák távoltartása, emellett a számukra is rengeteg problémát okozhat a tüzelő szuka jelenléte (péniszelőesés, agresszivitás, kellemetlen szexuális viselkedés, szökés).

  • Szuka kutya ivartalanításának előnyei

– Az ivartalanítással megelőzhető a nem kívánt szaporulat és a tüzelés okozta kellemetlenségek. A szuka nem szökik el, nem vonzza a házhoz a környék kanjait, melyeknek távoltartása sokszor lehetetlen feladat. Nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy a kiskutyáknak egyre nehezebb felelős, lelkiismeretes gazdát találni, ráadásul egy alom kölyök felnevelése nagyobb költséggel jár (oltások, féreghajtás, kutyatáp, állatorvosi költségek, stb.), mint az egyszeri műtét.
– Az optimális időben elvégzett ivartalanítással számottevően csökken a kutyákban nagyon gyakori emlődaganatok kialakulásnak esélye.
– Megelőzhetőek a petefészkek és méh daganatai.
– Nem alakul ki a sokszor életveszélyes állapotot jelentő gennyes méhgyulladás. Ennek a betegségnek a gyógykezelése szintén a petefészkek és a méh műtéti eltávolításából áll, csak ilyen esetben a műtét jóval kockázatosabb és költségesebb.
– Megelőzhető az álvemhesség, ami kellemetlen tünetekkel járhat.
– Megelőzhetők a különböző hormonális beavatkozások (hormonális fogamzásgátlás, különböző „esemény utáni” kezelések a nem kívánt párzás esetén), melyek nagyon károsak, mivel sokszor gennyes méhgyulladáshoz vezethetnek.

  • Kan kutya ivartalanításának előnyei

– Az ivartalanítással nagyban csökkenthető az idős kan kutyákban viszonylag gyakran kialakuló prosztata daganatok és prosztata megnagyobbodás kialakulásának esélye.
– Csökken a nemi hormontermeléssel összefüggő kórképek, például a végbéldaganatok kialakulásának valószínűsége.
– A heredaganat kialakulása megelőzhető.
– Megszűnik a szukák tüzelésével összefüggő kóborlás és az ebből adódó veszélyhelyzetek, kellemetlenségek.
– Csökken a kanokkal szembeni agresszió, illetve az ivartalanított kan kutyát rendszerint más kanok sem támadják meg, mivel nem érzik az ivari szagot, így nem tekintik riválisnak.
– Az ivartalanítás után pár hét elteltével a legtöbb esetben nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb állatok gazdái lehetünk, mint azelőtt, mivel a műtétet követően pozitív irányú hormonális változás következik be.

  • Tévhitek

1. „A szukáknak legalább egyszer elleniük kell.”
Az, hogy a kutyáknak meg kell élniük az anyaság érzését minden tudományos alapot nélkülöző állítás.

2. „A szukáknak az egészséges fejlődésükhöz legalább egyszer tüzelniük kell.”
Az első tüzelés előtt végzett ivartalanítás 0.5%-ra csökkenti az emlődaganatok kialakulásának esélyét, míg az első és második tüzelés közötti műtét 8%-ra, a második és harmadik tüzelés között végzett beavatkozás pedig csak 26%-ra. Az első tüzelést megelőzően elvégzett ivartalanításnál nem lép fel gyakrabban inkontinencia (vizelet visszatartási zavar), mint az idősebb korban végzett műtétek esetében.

3. „Megváltozik majd a kutya személyisége.”
Az ivartalanítás a kutya személyiségét, kedélyállapotát, játékosságát, intelligenciáját nem változtatja meg.

4. „El fog hízni.”
Az elhízás a túlzott táplálékfelvétel következménye, ez a tulajdonos által befolyásolható, ivartalanított és nem ivartalanított állatoknál egyaránt előforduló jelenség, ezért kedvencünk táplálására minden esetben oda kell figyelni! Az ivartalanítás után kb. 30 %-al csökken kutyánk energiaigénye, de a táplálék mennyiségének csökkentésével és megfelelő mozgatással elkerülhetjük az súlygyarapodást.

5. „Drága a műtét.”
Egyszeri kiadás, míg csupán egyetlen alom felnevelése a gazdához jutásig máris nagyobb költséggel jár. Nem is beszélve a párzási időszakban elcsavargó állatok esetleges kezeltetésének költségéről, ha baleset érné őket vagy az egymással való verekedés során megsérülnének.

6. „A kölyköknek jó helyük lesz, hiszen már kettőre van is jelentkező.”
De mi van a többi 5-6 kiskutyával, aki egy ellés alkalmával születik? Ha minden kiskutyának van biztos helye, akkor hogyan lehetséges, hogy a menhelyek, gyepmesteri telepek mégis tele vannak és naponta altatják el a feleslegessé vált állatokat? Ráadásul még a tenyésztők sem mindig tudják nyomon követni a kölykök sorsát… Gondoljuk át: ugye nem szeretnénk, ha most olyan jónak látszó helyre adtuk is, később az általunk nevelgetett kis állat az utcán vagy a menhelyen végezné?

7. „A mostani kutyámtól szeretnénk kölyköt, hogy ugyanilyen legyen.”
Sajnos, ha ez ilyen egyszerű lenne, könnyebb lehetne a tudatos tenyésztés. Arra, hogy az utódok közül valamelyik – akár csak külsőleg is – hasonlítson mostani kedvencünkre, nagyon kevés az esély.

8. “Legalább élvezze.” vagy hagy “Érezze át az anyaságot.”
Az állat ivartalanítva nem érzi magát csökkent értékűnek, nem fosztjuk meg semmiféle örömtől – ugyanis sem a párosodáshoz, sem az anyasághoz nem fűződnek érzelmek, számukra fizikailag is inkább fájdalmas élmények ezek. Ők állatok, nem emberek, bármennyire is szeretjük őket emberi érzelmekkel felruházni. Számukra a párosodás, a szaporodás egy ösztön, ami semmiképpen sem keverendő össze az igazi “szerelemmel”.

LEGYÉL FELELŐS ÁLLATTARTÓ ÉS IVARTALANÍTTASD KEDVENCED!

A hozzászólások jelenleg ezen a részen nincs engedélyezve.

  • ****************************************************************************************************   Hariel Debreceni Állat- és Természetvédelmi Alapítvány

    Adószám: 18751361-1-09
    Számlaszám : 11738015-21050598 OTP
    IBAN: HU75 1173 8015 2105 0598 0000 0000
    OTP BANK SWIFT azonosítója (BIC): OTPVHUHB

    Weboldal : www.harielalapitvany.hu
    E-mail : harielalapitvany@gmail.com
    Facebook : www.facebook.com/harielalapitvany

    NINCS MENHELYÜNK!!!

    Csak korlátozott számban tudunk befogadni állatokat! Az Alapítványnak 3 tagja van, mindenki dolgozik, munkahely és család mellett mentjük az állatokat és saját otthonunkban tudjuk elszállásolni őket! Légy szíves ne haragudj ránk, ha találsz egy cicát és nem tudjuk befogadni! Küldj egy linket és segítünk hirdetni! Légy szíves írj Facebook-on üzenetet vagy emailt, ha kérdésed van!

    Köszönjük a megértést!